Według szacunkowych danych w Niemczech koszty budowy domów pasywnych są o ok. 10% wyższe niż standardowy dom, w Polsce jednak z powodu surowszego klimatu są wyższe już o około 20%. Sytuację powinno poprawić zapowiedziane na rok 2013 dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W przypadku budowy czy zakupu domu energooszczędnego, czyli takiego, w którym roczne zużycie energii nie przekracza 40 kWh/m², planowana dopłata wynosi 20 tys. zł. Budując dom pasywny zużywający 15 kWh/m², można uzyskać 40 tys. zł dofinansowania. W przypadku zakupu mieszkania w blokach energooszczędnych kwota ta wynosić będzie 10 tys. zł, zaś w pasywnych – 15 tys. zł. W przypadku dopłat do mieszkań pieniądze otrzymają nabywcy mieszkań, a nie firmy deweloperskie, które je wybudowały.
Rzecz jasna głównym zyskiem są oszczędności na eksploatacji budynków pasywnych – w Niemczech oszczędności energetyczne wahają się pomiędzy 500 a 1000 euro rocznie, dla budynków o powierzchni 100–130m² (przy zwiększonych kosztach budowy o 7700 do 13100 euro).

Oczywiście budynki energooszczędne, a nawet pasywne, nie muszą zawierać – i zwykle nie zawierają – wszystkich wymienionych wyżej rozwiązań. Ich dobór zależy od warunków zewnętrznych, sposobu użytkowania obiektu i przyjętej w porozumieniu z Inwestorem, strategii projektowej.

DT-Projekt – więcej niż nowoczesny budynek.
Zapraszamy do współpracy! Tel. 792 005 016